A Korall Klinika szemorvosa elmagyarázza, hogyan óvjuk látásunkat a képernyők korában
Annak érdekében, hogy megbizonyosodjunk róla, szemeink egészségesek, érdemes évente részt venni egy szemészeti konzultáción. Dr. Munteanu Gabriel Zeno, a Korall Klinika szemorvosa elmagyarázta, melyek a leggyakoribb látásproblémák, mikor ajánlott mindenképp felkeresni egy szakorvost, illetve milyen hatással vannak a képernyők a szemünkre.
A leggyakoribb szemészeti problémák
„A páciensek túlnyomó többsége látáscsökkenésre panaszkodva jelentkezik kivizsgálásra. Annak érdekében, hogy ezt kezelni tudjuk, először fel kell deríteni az okot. A legtöbb esetben látáskorrekcióval orvosolható a helyzet, viszont vannak olyan retina eredetű szemproblémák, melyeket azonosítani és kezelni kell. Egy másik gyakori probléma, mellyel sok páciens küzd, a szürkehályog, mely elsősorban az idősödő generációt érinti. A diabéteszes betegekre különösen figyelni kell, hiszen őket fokozottan érinti ez a probléma. A legfontosabb, hogy a beteg mindig megfelelő tájékoztatást kapjon az őt érintő betegségről” - magyarázza dr. Munteanu Gabriel Zeno.
„A legtöbbeknél fénytörési hiba fedezhető fel, mely azt jelenti, hogy a szaruhártya a formája miatt nem tudja a fényt a retinára fókuszálni – ezt szemüveggel lehet javítani. Kiemelendő továbbá a távollátás, amely elsősorban a 40-50 év feletti pácienseket érinti. Ezt a szem elöregedése idézi elő, s mivel ilyenkor a szem közelre nem fókuszál, ezért a pácienseknek olvasószemüvegre van szükségük” – tette hozzá a szakorvos.
Mikor ajánlott az első szemészeti konzultáció?
„A koraszülött gyerekeknél ajánlott már az első napokban elvégezni egy szemészeti vizsgálatot, hiszen így kimutatható a koraszülött retinopátia. Általában érdemes a vizsgálatot megismételni 6 hónapos, majd 1, 3 és 5 éves korban, ezt követően pedig évente. Hasonlóképp, a felnőtteknek is azt javasoljuk, hogy évente ellenőriztessék szemük és látásuk egészségét. Itt, a Korall Klinikán már 5-6 éves kortól fogadjuk azokat a gyerekeket, akikkel lehet kommunikálni” – mondja dr. Munteanu.
Szemészeti problémák a gyerekeknél
A Korall Klinika szemorvosa szerint a szemüveg csak akkor ajánlott a gyerekeknek, ha arra feltétlenül szükség van. „A legtöbb gyereknél fénytörési hibát tárunk fel: pl. távollátás, asztigmatizmus vagy rövidlátás. Egy másik gyakori probléma az egyik vagy mindkét szemet érintő kancsalság. Ha a szülő bármilyen rendellenességet vél felfedezni a gyereknél, mindenképp fel kell keresni egy szemorvost” – hangsúlyozza az oftalmológus.
A tanév megkezdésével egyre több gyerekkel találkoznak a szemorvosok is, hiszen sok diák panaszkodik fejfájásra, melynek hátterében általában az akkomodációs görcs áll. „Az iskola első két-három hetében hullámszerűen érkeznek a szülők által kísért gyerekek. Panaszkodnak, hogy nem látják a táblát vagy fáj a fejük, amikor olvasnak. Mindenképp meg kell őket vizsgálni és fel kell deríteni a háttérben meghúzódó okokat” – nyomatékosította.
„Egy éves szemészeti konzultáció mindenkinek ajánlott, a kisiskolásoktól a legidősebbekig. Felnőtt korban a szemüveg jobb látást biztosít, így ha valaki nem hordja a szemüvegét, az kellemetlenséggel jár, hisz nem használja ki szeme maximális látási kapacitását, de szemromlást nem idéz elő. A gyerekek esetében azonban más a helyzet: ha szemüvegre van szükségük, viszont nem hordják azt, további problémák alakulhatnak ki, pl. tompalátás, vagy más néven lusta szem szindróma, amikor is a szem „nem tanul meg látni”. Egy tompa szem már soha nem fog jól látni, függetlenül attól, hogy milyen kezelést alkalmaznak rá” – magyarázza dr. Munteanu.
Hogyan hat szemeinkre a képernyők rengetege?
A Korall Klinika szemorvosa azt is elmagyarázza, hogyan hat a szemekre, ha valaki folyamatosan számítógép előtt ül. „A páciens a képernyőre fókuszálva ül, miközben elfelejt pislogni, mely miatt a szem kiszárad, ez pedig irritációt és égő, viszkető érzést kelt, vagy mintha csak homok ment volna a szemünkbe, s végül kialakulhat az úgynevezett szemszárazság is. Amikor valaki ezeket a tüneteket érzékeli, fontos, hogy mihamarabb felkeressen egy szakorvost, aki diagnosztizálja, majd olyan kezelést ajánl, mely segít megszüntetni a problémát.
Napjainkban nagyon sok munka legalább 8 órás képernyő előtt töltött időt jelent, így be kell látnunk, hogy sokak egyszerűen nem tudják redukálni ezt az időt. Több módszer is van azonban, amelyekkel megóvhatjuk a szemünket. A legegyszerűbb, ha minden 20 percben tartunk 20 másodperc szünetet, amely alatt a távolba tekintünk és pislogunk néhányat vagy akár lehunyva is tarthatjuk a szemünket. Hasonlóképp jó megoldás lehet a műkönny használata, mely segíthet csökkenteni a szemirritációt és az égő érzést. Ideiális esetben azonban az lenne a legjobb, ha sikerülne csökkenteni a képernyő előtt töltött időt.
Nagyon fontos, hogy a képernyő fényerejét a környezetünkhöz igazítsuk. Amennyiben például odakint tartózkodunk, úgy erős fényre lesz szükségünk, de este javasolt csökkenteni a kijelző fényerejét” – zárta dr. Munteanu Gabriel.
Amennyiben szemproblémái vannak, vagy csak szeretne megbizonyosodni szemei egészségértől, forduljon dr. Munteanu Gabrielhez bizalommal. Előjegyzésért tárcsázza a 0361 412 037-es vagy 0361 800 820-as telefonszámot. A szakorvos minden kedden és csütörtökön 16 órától rendel a szatmári Korall Klinikán, melyet az Eroii Revolutiei tér 22. szám alatt lehet megtalálni.