A post-COVID szindróma veszélyeire figyelmeztet a Korall Klinika belgyógyásza

A post-COVID szindróma veszélyeire figyelmeztet a Korall Klinika belgyógyásza

Az elmúlt másfél évben világszerte több mint 200 millióan, Szatmár megyében pedig több mint 13 ezren fertőződtek meg koronavírussal.

Noha a COVID-19-cel diagnosztizált személyek java része néhány hét alatt teljesen felépült, többeknél – beleértve azokat is, akiknél a betegség lefolyása egészen enyhe volt – hosszan tartó tünetek alakultak ki.

Ezen tünetegyüttest a kutatók post-COVID szindrómának nevezték el, mely a témában készült tanulmányok szerint a kezdeti betegség legyűrése után még kb. 4 hétig megnehezíti a fertőzésen átesettek életét, mi több, szélsőséges esetben akár 3-6 hónapon át is jelentkezhetnek a panaszok. A post-COVID szindrómáról és annak tüneteiről dr. Banc Oana, a Korall Klinika belgyógyásza beszélt.


„A páciensek egy része a COVID-19 után is légúti tüneteket tapasztal. Itt példaként említhetjük a köhögést és a légzési nehézségeket, melyeket fáradtság és fejfájás kísérhet. A fertőzésen átesettek másik része olyan panaszokról is beszámolt, melyek arra engednek következtetni, hogy más szerveket is érintett a betegség. A legtöbbeknél szívproblémák jelentkeztek, például erős szívdobogásérzés vagy gyors szívverés, de nem ritkán neurológiai panaszok, pl. zavartság, szédülés, érzékelészavar, álmatlanság, memória- és koncentrációs zavar is kialakult. Végül, de nem utolsósorban meg kell említenünk az emésztőrendszerrel kapcsolatos problémákat is, melyek közül a legjellemzőbb a diffúz hasi fájdalom” – magyarázta a szakorvos.


Azon kérdésünkre, hogy a tüdőn kívül mely szervekben okoz leggyakrabban károsodást a betegség, Dr. Banc Oana elmondta, elsősorban a szív és az agy válik érintetté. A szív kapcsán a belgyógyász kifejtette, hogy szívultrahangos vizsgálat által még több hónappal a fertőzésből való felgyógyulás után is felfedezhetőek a vírus okozta szövődmények, így például a miokarditisz, azaz a szívizomgyulladás is, mely akár szívelégtelenséghez is vezethet. A betegség olykor az agyat sem kíméli, és még a fiatal páciensek esetében is agyi érkatasztrófát, közismertebb nevén szélütést okozhat. Mindezeken túl előfordulhatnak görcsrohamok és különféle neurológiai szindrómák is, és sajnos a betegség megnöveli a Parkinson- és Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is. Egyre több páciens jelentkezik ugyanakkor a bőrgyógyásznál is erős hajhullásra panaszkodva, mely súlyos esetben kopaszsághoz is vezethet.


Értelemszerűen a post-COVID szindróma nem érint egyformán mindenkit. Amint arra dr. Banc Oana felhívta a figyelmet, a hosszan tartó tünetegyüttes leginkább az időseket, a nőket, illetve azokat érinti, akik a koronavírus-betegség első hetében 4-5, vagy akár több tünetet is tapasztaltak. Míg a fiatalok körében kb. 10 százalékra tehető azok aránya, akiknél jelentkezik a szindróma, az idősek körében már szignifikánsan nagyobb e ráta – hangsúlyozza a belgyógyász.


„Azok a páciensek, akiknek esetében a koronavírus-betegség súlyos lefolyású volt, vagy komplikációk léptek fel, folyamatos megfigyelést igényelnek még azt követően is, hogy a PCR-tesztjük már negatív eredményt hozott. Különösen nagy figyelmet kell fordítani mindazokra az értékekre, melyek a kulcsfontosságú szervek megbetegedéseire utalhatnak, annál is inkább, mivel a post-COVID szindróma tünetei akár 3-6 hónap múlva is jelentkezhetnek” – figyelmeztet a belgyógyász.


Dr. Banc Oanát természetesen megkérdeztük arról is, hogy mikor ajánlott egy fertőzésen átesett személynek ismét felkeresnie az orvosát. A specialista elmondta, nem érdemes halogatni a konzultációt, ha a beteg légzési nehézséget tapasztal, szűnni nem akaró köhögés és mellkasfájdalom kínozza, esetleg erős szívdobogásérzést, a szokottnál gyorsabb szívverést, fáradékonyságot, alvászavart vagy egyéb neurológiai tünetet tapasztal.


Dr. Banc Oana kedden és csütörtökön 15 órától áll a páciensek rendelkezésére. Előjegyzésért és további információkért tárcsázza a 0361 412 037-es vagy a 0361 800 820-as telefonszámot, vagy látogasson el személyesen a Korall Klinikára, melyet az Eroii Revoluţiei tér 22. szám alatt talál meg.