A rendszeres kontroll fontosságára hívta fel a figyelmet a Korall Klinika diabetológusa
A cukorbetegség kontroll alatt tartása érdekében életmódváltásra van szükség.
A diabétesz világnapját első alkalommal 1991-ben szervezte meg a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), választásuk pedig nem véletlenül esett november 14-re, hiszen ezen a napon született Frederick Banting, akit az inzulin társfelfedezőjeként 1923-ban Nobel-díjjal is jutalmaztak. S noha ritkán esik róla szó, de mindenképp érdemes kiemelni ennek kapcsán Nicolae Paulescu professzor érdemeit is, akinek már 1916-ban sikerült izolálni a később inzulinként ismertté vált hormont, melyet ő még pancreinnek nevezett. Az inzulin felfedezése óta eltelt egy évszázadban az orvostudományban megannyi előrelépés történt, viszont napjainkban még mindig az inzulin képezi a cukorbetegség kezelésének alapját.
A diabétesz világnapja kapcsán dr. Filimon Adriana, a Korall Klinika szakorvosa kifejtette, hogy mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség a krónikus egészségügyi problémák közé tartozik, azaz az ember egész élete folyamán elkíséri, és folyamatos kezelést igényel.
„Az elmúlt száz évben rengeteget fejlődött a tudomány, sok olyan új gyógyszer érhető most már el, melyek nem csak a vércukorszintet tartják a megfelelő tartományban, hanem a beteget is védik az esetleges szív- és érrendszeri vagy vesebetegségekkel szemben. Ma már a naponta beadott inzulin injekció sem feltétlenül szükséges a 2-es típusú cukorbetegek számára, hisz olyan szérumok is rendelkezésre állnak már, melyeket hetente csupán egyszer kell beadni. De természetesen nem csak a 2-es típusú diabétesz kezelése kapcsán történtek fontos előrelépések, hisz már az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők életét is nagymértékben sikerült megkönnyíteni a modern orvosi eszközök, pl. az inzulinpumpa révén” – magyarázta a diabetológus. Dr. Filimon Adriana ugyanakkor nyomatékosította, hogy az új gyógyszerek és modern készülékek mellett továbbra is rendkívül fontos, hogy a páciens a cukorbetegség felfedezését és az első kezelés összeállítását követően is rendszeresen visszajárjon kontrollba, hiszen a szakorvos csak így követheti nyomon a betegség alakulását és az erre felírt terápia hatékonyságát.
Dr. Filimon a 2-es típusú cukorbetegség kapcsán részletesen ismertette mindazon rizikófaktorokat is, melyekre érdemes tekintettel lenni annak érdekében, hogy az ember megelőzze a betegséget. Mint elmondta, kulcsfontosságú szerepet játszanak az olyan társbetegségek, mint pl. a magas vérnyomás, a megemelkedett koleszterinszint, de hajlamossá tehet a cukorbetegségre a túlsúly és a dohányzás is, illetve érdemes azt is figyelembe venni, hogy a családban korábban volt-e már diabétesszel vagy egyéb anyagcserezavarral kezelt személy. Ez utóbbi egyébként az 1-es típusú cukorbetegség kapcsán is fontos tényező lehet.
„A diabétesz világnapja alkalmából szeretném fokozottan felhívni rá a figyelmet, hogy a cukorbetegség egy krónikus betegség, mely folyamatos kapcsolatot igényel a szakorvossal, hiszen csak együtt találhatjuk meg időben a problémáira a számára leginkább megfelelő, személyre szabott megoldásokat. Ugyanakkor a páciensnek azt is meg kell értenie, hogy a cukorbetegség kontroll alatt tartása érdekében életmódváltásra van szükség, mely nem könnyű, de a család támogatásával és segítségével ez is sikerülhet bárkinek” – magyarázta dr. Filimon.
A Korall Klinika célja, hogy az e krónikus betegséggel élő páciensek számára a kezelési folyamatot a lehető leggördülékenyebbé tegye, így a konzultációtól kezdve a laborvizsgálatokon át a szükséges gyógyszerek kiváltásáig mindent meg lehet oldani az intézményen belül, ezzel jelentős terhet emelve le a páciensek válláról. E szándékukról még a pandémia idején sem tettek le, hiszen a Korall Klinika ajtaja még a legnehezebb időkben is nyitva állt a páciensek előtt, mi több, a telefonon vagy interneten keresztül megvalósuló telekonzultációra is lehetőség volt és van a mai napig. Annak érdekében pedig, hogy a klinika által nyújtott teljeskörű szolgáltatást mindenki számára elérhetővé tegyék, az intézmény természetesen szerződésben áll a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral is, azaz a vizsgálatok és kezelések ellenértékét a biztosítóház fedezi.
Előjegyzésért és további információkért tárcsázza a 0361 412 037-es vagy a 0361 800 820-as telefonszámot, vagy látogasson el személyesen a klinikára, melyet Szatmárnémetiben, az Eroii Revoluţiei tér 22. szám alatt talál meg.