A szív világnapja – Íme a Korall Klinika szakorvosának tanácsai

Szerte a világban szeptember 29-én ünneplik a szív világnapját, mely nem csak az orvostársadalomban, de a lakosság körében is egyre ismertebb esemény. Ennek apropóján Alexandra Niculescu, a Korall Klinika kardiológusa beszélt a világnap jelentőségéről, illetve több tanácsot is megfogalmazott arra vonatkozóan, miként előzhetőek meg a világszinten is vezető halálozási oknak számító szív- és érrendszeri betegségek.

 

„A kardiovaszkuláris betegségek tudatosítása nem csak egyetlen napon, hanem egész évben prioritás kell legyen mindenki számára” – magyarázta dr. Niculescu. Mint elmondta, noha a szív méreteit tekintve nem egy nagy szerv, mégis ez a testünk legerősebb izma, így a zavartalan működéshez nagy mennyiségű tápanyagra és oxigénre van szüksége.

Dr. Niculescu beszélt a WHO témába vágó számadatairól is. „A kardiovaszkuláris betegségeket továbbra is vezető halálozási okként tartjuk számon. Az Egészségügyi Világszervezet statisztikái rámutatnak, hogy a 70 évnél fiatalabbak körében több mint 20 millió páciens idő előtti halálát okozzák a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ezen betegségek nagy többségét meg lehetne előzni egy egészséges és kiegyensúlyozott életmóddal (dohányzás, túlsúly, ülő életmód, túlzott alkoholfogyasztás elkerülése), valamint a rizikófaktorok ellenőrzésével. Annak érdekében, hogy időben megkezdhessük a kezelést és elkerüljük a kór súlyosbodását, nagyon fontos a betegség korai stádiumban való felismerése” – nyomatékosította a kardiológus.

 

Mit jelent a kardiovaszkuláris betegség?

 

Kardiovaszkuláris betegségként nevezzük azokat a megbetegedéseket, melyeket a szív és a vérerek szintjén jelentkező elváltozások okoznak. Ezek között a leggyakoribbak és az egészséget legnagyobb mértékben befolyásolók az alábbiak: akut miokardiális infarktus, krónikus iszkémiás szívbetegség, szívelégtelenség, agyi érkatasztrófa (stroke), perifériás – felső és alsó végtagokat érintő – artériás betegségek, stb.

Hogyan előzhetjük meg a kardiovaszkuláris megbetegedéseket?

„A dohányzás az egyik legfontosabb tényező, amelyet mindenképp kerülni kell” – figyelmeztet dr. Niculescu, hiszen a cigaretta jelenősen növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának valószínűségét. Hasonlóan fontos emellett az egészséges testsúly megtartása, valamint a vérnyomás és a pulzusszám követése is.

„A kardiovaszkuláris betegségek által okozott elhalálozások közel 80 százaléka megelőzhető lenne, épp ezért azt javaslom minden 40 év feletti személynek, hogy évente egyszer – vagy ha szükséges, többször is – vegyen részt kardiológiai kivizsgáláson” – fogalmazott dr. Alexandra Niculescu. A doktornő hozzátette, mindenkinek érdemes vérnyomását és pulzusát rendszeresen ellenőriznie, különösen akkor, ha szokatlan tüneteket észlel. „Nagyon fontos továbbá évente véranalízist csináltatni, hiszen így időben felfedezhető a cukorbetegség és a zsíranyagcsere-zavar is” – zárta a Korall Klinika kardiológusa.