Dübörög a kullancsszezon! Íme a Korall Klinika szakorvosának jótanácsai

A melegebb időszak beköszöntével elkezdődött a kullancsszezon is. Hogyan védekezhetünk, mire kell figyelnünk, hogyan járjunk el, ha megcsíp a kullancs, mennyire veszélyesek ezek az apró vérszívók, és hova fordulhatunk kullancscsípés esetén? – ezekre a kérdésekre adott választ dr. Fülöp Margareta, a Korall Klinika infektológus főorvosa.


Szatmár megyében két fajta kullanccsal találkozhatunk


A kullancsok olyan hematofág ektoparaziták (vérrel táplálkozó, a test felszínén élő paraziták), melyek harapásuk révén vírusokat és baktériumokat képesek az emberi szervezetbe juttatni. A természetben állati vérrel táplálkoznak, de alkalmanként az ember is „az étlapjukra” kerül. Jelenleg több mint 850 fajta kullancsot tartanak számon a világban, ebből 27 fordul elő Romániában is. Szatmár megyében az elvégzett tanulmányok szerint az Ixodes ricinus és a Dermacentor marginatus dominál.
A kullancsok megjelenését és aktivitását nagyban befolyásolja az időjárás. Aktivitásuknak két csúcspontja van egy évben: egyik a március-júniusi időszakra tehető, a másik pedig szeptember-november közé. A kullancsok számának növekedéséhez olyan tényezők járulnak hozzá, mint a klímaváltozás, a globális felmelegedés, a rövidebb és enyhébb telek, a heves esőzések, az erdőírtások, valamint az ember betörése a kullancs természetes élőhelyére.

De hol van a kullancs természetes élőhelye? Nos, az erdőkben, cserjés területeken, a réteken, legelőkön, bozótosokban, a magas fűvel borított földeken és a nem gondozott kertekben. Az emberi tevékenység okán azonban a kullancsok elkezdtek élőhelyet váltani, melynek során olyan helyszíneken is megjelentek, ahol addig nem lehetett velük találkozni. Így kerültek be a parkokba, a házak körüli gyepre és a szabadidős kikapcsolódásra alkalmas területekre, ahol aztán a levelek, kövek, bokrok és gyökerek alatt rejtőznek el.


Mit tegyünk és mit NE, ha megcsíp egy kullancs?

Abban az esetben, ha kullancsot találunk, minél előbb távolítsuk el, mert minél több időt tölt a bőrben, annál nagyobb a veszélye a fertőzésnek - amennyiben lehetőségünk van, mindenképp érdemes felkeresni egy egészségügyi dolgozót. A patikákban kapható kullancscsipesz viszonylag jól használható, de alkalmas lehet erre egy közönséges, hegyesebb csipesz is. Ami fontos, hogy mindig ügyeljünk arra, hogy ne nyomjuk össze eltávolítás közben a kullancs testét, mert a Lyme baktérium a parazita potrohában (gyomrában) található legnagyobb számban, így annak összeszorításával a kullancsot öklendezésre ösztönözzük, ezzel pedig több kórokozó juthat a szervezetbe, ezáltal növelhetjük a fertőzés kockázatát.
Tehát a feji végükhöz, a bőrünkhöz közel próbáljuk meg megfogni, majd lassan húzzuk kifelé. Soha ne akarjuk kitépni, ne csavarjuk, hanem óvatosan, lassan húzzuk kifelé a kullancsot úgy, hogy a bőrünkön kis “sátor” keletkezzen. Ha véletlenül beszakad a kullancs szájszerve, akkor sem kell pánikba esni és ne is próbáljuk meg valahogy “kiműteni” azt onnan. A testben maradt részek egy idő után maguktól kilökődnek. Elővigyázatosságból érdemes az eltávolított kullancsot megőrizni (pl. egy fiolába zárni), valamint a csípés dátumát és helyét feljegyezni, mert fertőzés esetén a parazita fajának ismerete segíthet felállítani a kórképet.


Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a kullancscsípést?


A kullancsok aktivitási időszakában érdemes csökkenteni a fertőzött területeken való tartózkodás idejét. Kirándulás, túrázás idején viseljünk világos színű ruhát, hosszú ujjú, a csuklónál szorosan záró felsőt, sapkát vagy kalapot és hosszúnadrágot, melynek szárát be kell tűrni a zokniba, cipőbe vagy bakancsba. Alkalmazzunk spray, kenőcs, karkötő vagy tapasz formájában kapható szert, mely elriasztja a kullancsokat. Ezek lehetnek természetes anyagok - pl. citronella, eukaliptusz, mentol, citrom vagy bazsalikom illóolaj – vagy kémiai szerek, pl. Autan, Picaridin. Utóbbiakat a szoptatós édesanyáknak és terhes nőknek tilos használni, illetve arcra, szembe vagy a ruházat alá senki se kenje ezeket.


A kirándulásból való visszatérés után ajánlatos:

  • Átvizsgálni a ruházatot, hiszen a ruhára tapadt kullancsok akár 3 napig is életképesek,
  • Legalább 60 Celsius fokon kimosni a ruhákat,
  • Átvizsgálni az egész testet, különös tekintettel a hajlatokra és a hajjal borított fejbőrre,
  • Letusolni, hiszen a kullancsok órákon át maradhatnak úgy a bőrön, hogy még nem furakodnak be a bőr alá.

 

Milyen tünetek jelentkezhetnek egy kullancscsípés után?


A csípés utáni 1-6 hétben kiütések jelenhetnek meg a területen, de az érintett tapasztalhat lázat, fejfájást, influenzára emlékeztető tüneteket is. A Borellia fertőzés első jele a vöröses, ovális bőrelváltozás, mely a csípés helyén jelentkezik és napok/hetek alatt lassan terebélyesedik. A vörös körök hiánya az esetek túlnyomó többségében a fertőzés hiányára utal. Annak esélye, hogy az egyén megfertőződött, viszont nem alakultak ki a jól ismert vörös foltok, mindössze 20-40 százalék.

Egészségünk és saját megnyugvásunk érdekében jobb, ha a kullancscsípés miatt szakorvoshoz fordulunk. Forduljon bizalommal a Korall Klinika infektológus főorvosához, dr. Fülöp Margaretához. Előjegyzésért tárcsázza a 0361 412 037 vagy 0361 800 820-as telefonszámok egyikét.