Mindent a depresszióról és a szorongásról. Íme a Korall Klinika szakemberének tanácsai
Napjainkban úgy a depresszió, mint a szorongás egyre gyakrabban fordul elő. Ezek az érzelmi alapon „támadó” problémák bárkit utolérhetnek, ám jó hír, hogy egy szakember segítségével jelentősen javítható az érintettek életminősége. A Korall Klinika pszichológusa, Máthé Róbert segítségével megpróbálunk válaszolni a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.
A legtöbbekben csak akkor tudatosul, hogy ilyen jellegű problémával küzdenek, amikor olyan helyzetek kapcsán kénytelenek orvoshoz fordulni, amelyek már mindennapi életüket is befolyásolják, pl. a pánikrohamok vagy más betegségek.
Mit jelent a depresszió?
Máthé Róbert: A depresszió alapérzelme a szomorúság. Természetesen néha más okokból is lehetünk szomorúak, hisz senki sem lehet folyamatosan vidám, gondtalan. Az amerikai társadalomban például még mindig tarja magát a „keep smiling” elve, de legyünk őszinték, az élet nem azt jelenti, hogy az embernek folyton mosolyognia kell és vidámnak kell lennie. Életünk során, bizonyos helyzetekben természetes a szomorúság, melynek megvan a maga szerepe. A szomorúság érzése hozzátartozik az életünkhöz, amennyiben azonban ez krónikussá válik, akkor már depresszióról van szó.
Egy másik érzelem, mely e helyzetben megjelenik, a levertség, az érdeklődés és a lelkesedés elvesztése, az élet értelmének szem elől tévesztése. Amikor az ember nem tudja, miért kel fel, amikor úgy véli, minden haszontalan, és amikor úgy tűnik neki, senki sem elégedett vele, megjelenik a depresszió. Ezekben a pillanatokban nagyon fontos segítséget kérni.
Kezelhető-e a depresszió szakember segítsége nélkül?
Máthé Róbert: Ez a depresszió szintjétől függ, ugyanis több szintje van: beszélhetünk enyhe, mérsékelt és súlyos depresszióról. Az enyhe depresszióból ki lehet gyógyulni pl. a család segítségével, a társadalom támogatásával vagy sport révén, de amennyiben már olyan súlyos depresszióról van szó, ami többször is visszatér, illetve hosszabb ideig tart, akkor már a pszichoterápia is kevés, és mindenképp érdemes egy pszichiáter segítségét kérni, akinek lehetősége van gyógyszerekkel is elősegíteni a gyógyulást. A pszichológusok pszichoterápia, különféle módszerek és beszélgetés révén kezelik a depressziót.
Hogyan jön rá az érintett, hogy segítségre van szüksége? Képes-e egyáltalán ezt tudatosítani?
Máthé Róbert: A depressziós ember ritkán tudatosítja ezt, épp ezért fontos, hogy a családtagok és barátok megfigyeljék őt és szükség esetén javasolják neki a segítségkérést. Fontos tudni továbbá, hogy az emberek nem csak azért fordulhatnak pszichológushoz, hogy kilábaljanak egy depresszióból, hanem azért is, mert személyiségfejlesztésre, önismeretre vagy terápiára vágynak.
Mi a szorongás?
Máthé Róbert: Az alapérzelem ebben az esetben a félelem, mely a maga rendjén egy fő- és nagyon hasznos érzelem. Félelem nélkül az ember nem élte volna túl a prehisztorikus időket, és a félelem az egyik dolog, amely ma is életben tart minket. Néha épp azért nem vágunk bele vakmerő dolgokba és viselkedünk visszafogottabban, mert félünk. Viszont amennyiben a félelem krónikussá válik, már szorongásról beszélünk. Amikor a félelem irracionális szintre hág, az ember pedig kényelmetlenül érzi magát, tele van negatív gondolatokkal, és arra számít, hogy bármelyik pillanatban valami rossz következhet be, szorongásról beszélünk. Szorongásra utal a magas pulzusszám, az egyenetlen légzés és az izgatott, frusztrált állapot.
A kortárs kognitív pszichoterápiának van egy technikája, a gondolatok megfigyelése. Amikor megjelenik egy negatív gondolat, amely félelmet generál, az ember mérlegeli, hogy valós veszélyről van-e szó, illetve hogy milyen kimenetelei lehetnek a dolognak. Vajon történhet-e olyan rossz dolog, amelyet én elképzelek? Van még egy fontos technika, a gondolatok átstrukturálása, melyet követően megfigyeljük az érzelmeket. Az érzelmek kezelésével kapcsolatban nagyon fontos a relaxációs technikák megtanulása. Én egy úgynevezett autógén tréninget tanítok, melyet 12 ülés alatt el lehet sajátítani. A kliens tulajdonképpen megtanul meditációt végezni - egy olyan 5-10 perces gyakorlatot, melyet naponta legalább egyszer végre kell hajtani, így néhány héten-hónapon belül helyreállítjuk az idegrendszert. Amennyiben a szorongás automatikussá válik az emberben, csak a gondolatok irányításával lehet kézben tartani.
Van valamilyen mentálhigiénés technika, amely révén az ember távol tarthatják magától ezeket a problémákat?
Máthé Róbert: Mindig tudatosnak kell lennünk. Nem feltétlenül létezik megelőző módszer, viszont az emberek megpróbálhatnak törekedni a tiszta elme megőrzésére és relaxációs gyakorlatokat végezni, amennyiben pedig változásokat fedeznek fel viselkedésükben és rendszeresen akarathiányt tapasztalnak, kérhetik egy specialista segítségét.
Mikor fordulnak az emberek szakemberhez?
Máthé Róbert: Sokan élnek szorongással, ám a legtöbben csak akkor fordulnak pszichológushoz, amikor átélnek egy pánikrohamot. Amikor bekövetkezik a pánikroham, az ember azt hiszi, hogy épp egy preinfarktuson esett át, épp ezért felkeresi a háziorvosát vagy egy kardiológust, illetve sokan egyenesen a sürgősségire mennek, ahol megállapítják, hogy nincs semmilyen egészségügyi problémájuk. A szorongás kezelésére elsősorban relaxációs technikákat javallott alkalmazni. Kiemelhetjük itt az említett autogén tréninget, melynek során az ember a meditációk által relaxált állapotot idéz ellő, így nyerve ismét lelki békét és nyugalmat.
A depresszió és a szorongás két olyan dolog, melynek alapját egy érzelem jelenti. Olyan érzelmek, melyek természetes esetben csak jönnek és már mennek is, viszont amennyiben egy ilyen érzelem krónikussá válik, már érzelmi zavarról beszélünk. Amennyiben ön is úgy érzi segítségre van szüksége, forduljon bizalommal a Korall Klinika specialistáihoz. Előjegyzésért tárcsázza a 0361 412 037-es vagy 0361 800 820-as telefonszámok egyikét.