Mindent a nátháról! Dr. Laura Soponar elárulja, hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük e betegséget

Ebben az időszakban gyakori diagnózis az akut nátha, melynek esetében, függetlenül attól, hogy vírus okozza vagy allergiás hátterű, a tünetek rendkívül hasonlóak. Dr. Laura Soponar, a szatmári Korall Klinika fül-orr-gégész főorvosa a nátha okairól, megnyilvánulásairól, illetve a szükséges kezelésről is beszámolt.

A nátha az orrnyálkahártya gyulladására utal, melynek fő tünetei a következők: orrdugulás, tüsszögés, orrváladékozás és viszketés érzése az orrban. A nátha lehet akut, tehát hirtelen jelentkező, majd rövid idő alatt el is múló, vagy akár krónikus is. Ebben az időszakban jóval gyakoribb a betegség akut formája, melyek hátterében állhat valamilyen kórokozó (vírus, baktérium) vagy valamilyen allergén faktor, a tünetek azonban hasonlóak mindkét esetben.

Lévén tehát, hogy ebben a periódusban az akut nátha a gyakoribb, dr. Soponar is erről nyújt bővebb tájékoztatást.

„A kezdeti diagnózis rendkívül fontos, ugyanis a kezelés is változik annak függvényében, hogy mi okozta a náthát. Általában akkor ajánlott fül-orr-gégészhez fordulni, ha a nátha tünetei egy hét múltán sem enyhülnek, vagy akkor, ha a váladék jellege (színben, mennyiségben, állagban) eltér a normálistól, ugyanis olyan komplikációk is jelentkezhetnek, melyeket sokkal nehezebb kezelni.

A helyes diagnózist az orvos egy konzultáció nyomán állítja fel. Ehhez orrmellék- és homloküreg-vizsgálatot (flexibilis vagy merev endoszkóppal), szükség esetén laborvizsgálatot (orrváladék-tenyésztés, vérvétel), allergológiai konzultációt és teszteket, valamint képalkotó vizsgálatokat (röntgen, komputertomográfia) végeznek” – magyarázza dr. Laura Soponar.

A nátha, melyet nem kezelnek időben megfelelően, a szomszédos szerveket is érintheti: gyulladást és fertőzést okozhat a szinuszokban, köhögést eredményezhet (a torokban lefolyó orrváladék miatt), illetve a páciens a fülében dugulást, nyomást, fájdalmat érezhet, de akár szédülhet is.

„Gyakran találkozom olyan betegekkel, akik több mint 5-7 napig használnak orrduguláscsökkentő sprayt, és így »függővé« válnak. A napi, ismétlődő alkalmazás olyan káros szokássá válhat, ami idővel rebound hatású náthához vezet, és amely esetenként akár sebészeti beavatkozást is igényel.

A nátha kezelése csak akkor hatásos, ha a valódi kiváltó okot veszi célba: például egy allergének által kiváltott náthára az antihisztaminos (allergia elleni), szájon és orron át alkalmazandó kezelés a válasz. Fontos kiemelni, hogy az orrspraykből számos típus létezik, és aktív hatóanyaguk alapján rendeltetésük és ajánlásuk is változik” – tette hozzá a főorvos.

A Korall Klinika orvosa mindezeken túl azokról a komplikációkról is beszélt, amelyekhez a nem megfelelően vagy nem időben elkezdett kezelés vezethet.

  • a fül esetében: az orrváladék az Eustach-kürtön keresztül vándorol és középfül-szellőzési zavarokat (halláskárosodás, szédülés, különféle atipikus hangok), esetenként akut középfülgyulladást is okozhat, amely végső soron akár dobhártyarepedést is eredményezhet,
  • az alsó légutak szintjén: gége-légcső-hörghurut, amelyet posztnazális csepegés szindróma vagy hátsó garatfali váladékcsorgás okoz (olyan orrváladékra utal, amely az orrból a garaton/torkon keresztül távozik, és köhögést okoz),
  • az arc területén: heveny arcüreggyulladás, nyomás- és fájdalomérzettel az orr tövében, orcán, homlokon, szemmozgatáskor, fejhajlításkor. A sinusitis olyan stádiumba is juthat, amelyben a kezelés intranazális megközelítéssel, sebészeti úton történik,
  • orrvérzés (véres váladék vagy akár erős vérzés),
  • szembetegségek (az orr közvetlenül kommunikál a szemmel a könnycsatornán át és közvetetten a csontos papírlemezen keresztül).

„A nátha mindezek mellett akár torokgyulladást is okozhat, és néha a betegek úgy gondolják, hogy a megoldás az antibiotikumokban rejlik, viszont fontos kiemelni, hogy ezek csak bizonyos esetekben szükségesek (amikor pl. agresszív bakteriális fertőzésről vagy egy virózis bakteriális felülfertőződéséről van szó).

Végezetül azt is el szeretném mondani, hogy függetlenül mindazoktól a tünetektől, amelyekkel a páciens felkeresi a fül-orr-gégészt, úgy vélem, mindig szükség van az egész érintett terület (orr, torok, fülek) alapos kivizsgálására, annál is inkább, mivel ezek a szervek közvetlen kapcsolatban állnak egymással, és gyakran alakulnak ki komplikációk is. A legcélravezetőbb kezelést csak egy helyesen felállított diagnózis után lehet kijelölni” – nyomatékosította zárásként dr. Laura Soponar.

Időpontfoglalásért keresse a www.clinicakorall.ro weboldal Internetes időpontfoglalás menüpontját, ahol már pár kattintással kérhet előjegyzést, de természetesen tárcsázhatja a már megszokott telefonszámokat is: 0361.412.037 vagy 0361.800.820.